breannavilla04 breannavilla04
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost

Respuesta :

wlaws0217
wlaws0217 wlaws0217
  • 18-11-2020

Answer:

0.45 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
jackscally79 jackscally79
  • 18-11-2020

We know that 6 pencils = $2.70, so to find out the price of 1 pencil we just divide $2.70 by 6.

2.70 ÷ 6 = 0.45

Therefore each pencil costs $0.45

I hope this helps, have a great day! :)

Answer Link

Otras preguntas

Symbiotic relationships between plant roots and fungi are called A. root nodules. B. tendrils. C. mycorrhizae. D. protists.
Which is most likely effect on the Gulf stream?
Why was D Day such an important moment during WW2?
A triad is one type of chord. True or False
A repeated back-and-forth or upand-down motion
In which of these stages is mitosis most important?
Food leaving the stomach moves into the
Random samples always accurately reflect the population they were drawn from. True or False
Joe's dog has a mass of 28,000grams what is the mass of joe'sdog in kiliograms
President Kennedy most contributed to the civil rights movement by what?