fasonantonio4 fasonantonio4
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

9. A store has a sale on oranges, each pound of oranges costs $0.75. How many pounds of oranges can a customer purchase if they have $6?​

Respuesta :

Rinm Rinm
  • 18-11-2020

Answer:

8 pounds of oranges.

Step-by-step explanation:

6/0.75 is 8.

Answer Link

Otras preguntas

A water reservoir is in the form of a right circular cone. The cone is 21 ft deep and has a radius of 7ft. Water has collected in the cone to a depth of x ft, a
What are characteristics of a buoyant economy?
how are tornadoes categorized
What challenges did America face as a result of the war?
Use substitution to solve the linear system of equations.y = x - 22x + 4 = y1. (-6,8)2. (6,8)3. (-6,-8)4 .(6,-8)
Which quantity does this number line represent? A) less than 5 B) less than 4 C) less than 3 D) less than or equal to 4
–x + 5y = –2; {(7, 1.6), (5, 0.6), (6, 3.6), (4, –1.4)} a. {(5, 0.6)} c. {(6, 3.6)} b. {(4, –1.4)} d. {(7, 1.6)}
An object is traveling in a circular motion at constant speed. If the speed is doubled, the centripetal acceleration is changed by a factor of
Lakes and ponds which have limestone or calcium carbonate are affected less by acid rain than those which have granite. This is because ?
Which sentence contains an error in parallel structure? A Builders need to be good at planning and calculating. B My youngest brother is a singer, dancer,