officialkeymoni1 officialkeymoni1
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

2 a) If an ice cream truck is selling popsicles that are 3 for $4.50 how much does each popsicle cost? 2.b)Using your answer from 2a how much would 5 popsicles cost?

Respuesta :

22vj 22vj
  • 19-11-2020

Answer:

$1.50 per popsicle and $7.50 for 5 popsicles

Step-by-step explanation:

$4.50 divided by the mumber of posicles so 3 which is 1.5 them multiply by 5 to get the price of 5 popsicles.

Answer Link

Otras preguntas

ou see an image of yourself in a mirror because light waves are A) diffracted. B) reflected back at you. C) refracted through air. D) refracted to a focal po
The structure of the constitution allows for __________ of powers among three branches of government. a. privilege b. separation c. amendment d. impeachment
Sumalee and danielle are selling
what event would make you feel as happy as billy feels about entering the championship coon hunt ?Why ?
How to make a ten to find 12-4
China demonstrated its willingness to open talks with the United States by A. rejecting communism. B. opening trade with American companies. C. invit
Charla works at a clothing store. Her pay is calculated using the formula p= 55d + 0.15 p=total pay d=days she worked t=amount of her sale What were her total s
Please help me solve this: 6 1/3 + k + 3 5/6 + 5 1/2 = 26 1/6
how do you turn a decimal into a fraction
10(5g 2h-3) -4(3g-4h 2)