buttsjasmin buttsjasmin
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

a 40 oz jar of peanut butter costs 5.25. how much does a 100 oz jar cost

Respuesta :

imbored231
imbored231 imbored231
  • 19-11-2020

Answer:

13.13

Step-by-step explanation:

5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13

Answer Link
kanejudebiz
kanejudebiz kanejudebiz
  • 19-11-2020
A 100 oz jar would cost 13.125$
or rounded to the nearest hundredth, 13.13$
Answer Link

Otras preguntas

A rectangle has a width of 10 centimeters. the rectangles length is 4 times it’s width what is the perimeter of the rectangle
(2x-7+3x^3)+(x^3-2x^2+5x) with work
Write the recursive formula for 5, 15, 30, 50, . . . . . .
Help with 2 problems please thanks!
After you have identified a data source to use in merging envelopes, you click the envelope at the location where you want the recipient's address to appear, an
Which amount is larger and by how much? A positive number a or the same number a decreased by 50% and then increased by 50% of the result?
Please I need help with questions 5-9 and it’s very hard and I’m struggling with it and if you need to see the picture big then click on it and it will be big a
In "Mami and Papi," why does the author use sensory detail in her descriptions of the setting? She thinks that using such details will impress her parents. She
Why did liberals support a free market economy
Which are subtracted from revenues to calculate profit? A) costs B) debt C) wages D) overhead