garciaj06
garciaj06 garciaj06
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

A six-pack of sports drinks cost 4.20. what is the price per drink?

Respuesta :

greerm64
greerm64 greerm64
  • 19-11-2020

Answer:

.70 cents

Step-by-step explanation:

Just divide $4.20 by 6. Hope this helps! God bless.

Answer Link
addinewby
addinewby addinewby
  • 19-11-2020
to find unit rate divide 4.20/6 to get 70 cents

hope this helps and please mark brainliest
Answer Link

Otras preguntas

For part of Chapter 19 in Frankenstein, Victor structures his telling of the story by describing the places he and Henry Clerval visit on their way to Scotland.
What point was Plato making about the characteristics of leadership in his analogy to a ship’s crew?
Read this excerpt from Frederick Douglass’s speech “The Hypocrisy of American Slavery.” Fellow citizens, pardon me, and allow me to ask, why am I called upon to
What is a renewable resource
Three weakness of the continental army were: lack of purpose little organization lack untrained
PLEASE HELP Part A: Which of the following best summarizes the main point of the essay “Memories of a memory”? A. Humans cannot recall their earliest memories a
Can some one please explain how to do this in the simplest way possible I’m struggling here
A home has an original value of $249,000. Each year, the value of the home decreases by 7.1%. Select the equation that models the situation after t years.
how light reflected from a mineral
HELP PLEASE!!    MATCH THE FOLLOWING.a. function in which a variable is the exponent exponential function. b. A function that is an inverse of an exponential