Keirireyws Keirireyws
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the
cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

pastickaaliyah12
pastickaaliyah12 pastickaaliyah12
  • 19-11-2020

Answer: 0.17

Step-by-step explanation:

If she bought one pint of juice and there are 16 fluid ounces in one pint then you would take 2.72 the cost of it and divide ut by 16. So, 2.72/16 which is 0.17.

Answer Link

Otras preguntas

what are 3 important ideas in the declaration of independence?
_________ led the first expedition that explored the newly purchased Louisiana territory.
please help me with this graph ???
How to write 354.3 in scientific notation?
The coordinates of a square are (1,8) (7,8) (7,2) and (?,?)
-7x+6y=10Please help
In the following math problem, which operation should you do FIRST? 8 + 3(72 x 4) - 5 divided by 2
About 80% of the egg rolls sold in US grocery stores are made in Houston, Texas. A skilled wrapper can make 4,000 egg rolls in an 8-hour day. Bettie said this i
What is 8-6g+15=19 step by step
answer: If one out of 12 students at a school share a locker,how many share a locker in a school of 456 studentsshow work please