Keirireyws Keirireyws
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the
cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 19-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

8 fluid ounces in a cup

two cups in a pint

16 fluid ounces in a pint

divide 2.72/16 to get your answer of $.17 a fluid ounce

Answer Link

Otras preguntas

convery decimal to fraction 0.213 0.47 0.15 0.26 1.64 1.92 then convert fraction to decimal 31/25 1/8 3/4 15/16 1/8
Whose statement makes sense? Who's statement is nonsense? Explain your reasoning. Gavin: There is no multiple of 1/6 between 3/6 and 4/6. Abigail: 4/5 is a mu
How did college life affect young people in the 1960s?
What color clothes did amelia earhart wear?
write 4x=1024 in logarithmic form
The atomic mass of an element is 32.07 u and its atomic number is 16. The number of protons contained in the nucleus of an atom of this element is (A) 16 (B)
Teach me about ratios
Which of the following is equivalent to (4x²)³ ? A. 64x⁸ B. 12x⁵ C. 12x⁶ D. 4x⁵ E. 4x⁶ Can someone explain this one for me?
In the English civil war why was the Roundheads and cavaliers named those names ?
what did medieval people know about the world