allisongozalkowski77
allisongozalkowski77 allisongozalkowski77
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxs of crackers cost $9 st this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-11-2020

$900

..why do I need 20 letters-

Answer Link
brandon24152
brandon24152 brandon24152
  • 19-11-2020

Answer:

20 boxes of crackers would cost 36 dollars

Step-by-step explanation:

Since 5 boxes is 9 dollars

And there are 20 boxes

You divide 20 boxes by 5 and you should get 4

Then with the 4 you multiply that with $9

36 dollars

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

Repetition and rhythm are sometimes used along with visual movement to create a visual beat. True or false?
Find the measure of
mZR R S 10x - 8 98 ° 12x + 4 Q T
PLEASE HELP MEEEE i'll give brainliest if it's answered w work thank u lololol im failing this class
A car has an average speed of 45 miles per hour. how long will it take to travel 360 miles? which equation and decimal form are represented by the visual model
27) Harry made 4 hits in 9 times at-bat. If she keeps the same success level, how many hits should she make in 18 times at bat?
Read the following passage: The first section of the text begins with both Orville and Wilbur Wright speaking. Identify whether the above sentence is a summary
Help help me help help please help help me help help please help help me help help please help help me help help please help
What transformations would result in the image shown? Δ ABC is reflected over the x-axis and translated right 1 unit. Δ ABC is reflected over the y-axis and tra
Someone please help me?