sbshhahshdhdhdhusjwh sbshhahshdhdhdhusjwh
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Egg noodles: Package A is 12 oz. for $0.99. Package B is 2 lbs. for $2.56

Which is the better deal

Respuesta :

ItsTooEarly4This ItsTooEarly4This
  • 19-11-2020

Answer:

Package A

Step-by-step explanation:

$0.99 ÷ 12oz = 0.0825

2lb = 32oz

$2.56 ÷ 32oz = 0.0800

therefore the package a is a better deal

Answer Link

Otras preguntas

a croquet ball weighs 460 grams. together a golf ball and a croquet ball weigh the same as 11 golf balls.how much does 1 golf ball weigh?
why is mercury usually hard to see without a telescope?
why was the constantinople so important?
I'm having trouble with this:12b+3=-2b-4          I have to simplify the problem
compare and contrast an electric generator and a battery??
why was the constantinople so important?
why is mercury usually hard to see without a telescope?
what is 2t^3+8t^2-24t in factor form
after 1081 ,what was the byzantine being weakened by?
what is 27/2 divided by 9/4