avanater9000
avanater9000 avanater9000
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. How much does it cost for 1 pound of tomatoes

Respuesta :

ejfbejbf
ejfbejbf ejfbejbf
  • 19-11-2020

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

You would do 14 divided by 4.

1pound =3.5

Answer Link
destroyer542
destroyer542 destroyer542
  • 19-11-2020

Answer: 3.5

Step-by-step explanation: it is 3.5 dollars because if you divide 14 by four it shows that one pound cost 3.5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

3b I don't get I know the answer is x=-2 and y=-3 I just can't get it
I need to learn spanish in these words... what are these words in spanish lollipop candy cane christmas tree happy new year and christmas eve christmas day
A female loggerhead turtle was fitted with a tracking device. The data showed the turtle spending all of May, June, July and August offshore of Melbourne Beach,
Suppose you do an experiment to test the effect of soil moisture on seedling growth. You test 3 different soil moisture levels, each with the same type of seed.
The right to remain silent when arrested or interrogated is guaranteed under
Which electron configuration represents the electrons in an atom of Ga in an excited state?
Find the sum of the value of 8 in 387,562 and the value of 7 in 7,328,562
What does "Silencio, silencio... mis antenitas de vinil están detectando la presencia del enemigo" mean?
Which of the following is a characteristic shared by the Haitian and French revolutions?
would penguins be warmer if they never went into the water