enijiagriffinbraxton enijiagriffinbraxton
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Kroger you can purchase a 20 ounce box of Cinnamon Toast Crunch for $4. What is the Unit Price (Cost per 1 Ounce)?

Respuesta :

olif58087
olif58087 olif58087
  • 19-11-2020

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

$4.00 divided by 20 (ounces) is $0.20.

Answer Link
324734
324734 324734
  • 19-11-2020
20 cents per ounce
$4 divided by 20 oz = 0.2 cents
Answer Link

Otras preguntas

Factor by completing the square x2-2x-168
is 1.6 greater than four-thirds
What effect did the Black Death have on medieval Europe?
what is the function of the anterior end of an earthworm
I need sentences with these: As white as a lily As steady as time As hot as an oven As blind as a bat As red as a rose As poor as Lazarus As uncertain as the w
the fastest land dwelling creature is the cheetah? is it fact or opinion and explanation
Which of the following materials did the Greeks use in their artwork? A. clay B. marble C. wood D. cement E. bronze F. iron
What was the challenge that the Framers faced when setting out to write the Constitution?
Solve for x. Express the answer in simplest form. (in lank below)
Georgia geographic location near what (ex.water)