imbadkidmacei
imbadkidmacei imbadkidmacei
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart of yogurt for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?
A
$0.95

B
$1.45

C
$1.90

D
$2.50

Respuesta :

crystalarmor14
crystalarmor14 crystalarmor14
  • 19-11-2020

Answer:

the answer is a

Step-by-step explanation:

you have to 3.80÷4=0.95

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate. 7^3 A) 21 B) 49 C) 81 D) 343
Help with #31 please I've been struggling. I'd appreciate your help
A line parallel to the line 3x+4y+8=0 with y-intercept 4
Eating raw vegetables will prevent scurvy. True False
A condition that's generally the result of social pressure is
Ishaan is 2 times as old as christopher. 35 years ago, ishaan was 7 times as old as Christopher. How old is Christopher now?
The cost of 4 pounds of patatoes is 3.50. How many pounds of potatoes can you buy with $14.
which reform provided the most direct benefit to Darius the first bureaucracy in the Persian Empire
Help me it is below
Which line is parallel to a line whose slope is 2/5