rawrxd1224203
rawrxd1224203 rawrxd1224203
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Milan bought 13 pounds of rice for $7. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

loganr1042
loganr1042 loganr1042
  • 19-11-2020

Answer:

$1.86

Step-by-step explanation:

You would do 13/7 which is 1.85714... which when rounded to the nearest hundredth is 1.86

Hope this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 19-11-2020

Answer:

About $0.54 per pound

Step-by-step explanation:

7  ÷  13 = 0.538461

Answer Link

Otras preguntas

Please help quickly
A man walks 18m East then 9.5 North. What is the direction of his displacement?​
In an experiment there are two groups. which group is not changed in any way
What was the main cause of death for most of the indigenous people in Hispaniola? Select the best answer from the choices provided. A. war with Europeans B. dis
pls do this one i have quiz at this so ya pla do it i only have 20 minutes pls​
Humans have chromosome pairs. DONE
Which of the following can be said about the Quran? a. The Quran is thought to be the exact word of God c. The Quran reflects Mohammad’s message and teachings b
Place the fractions 3 7 , 1 3 , 2 5 , and 3 8 in order from least to greatest.
Lions,bears,sponges,and jellyfish are all part of the Kingdom of
Suppose we want to choose a value of x within 3 units of 11. [This means a value of x that is less than 3 units away from 11.] Think about some values of x that