jonessydonie8
jonessydonie8 jonessydonie8
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Harry walks to a produce market to buy bananas. If a pound of bananas costs $0.49, how much will Harry pay for 3 pounds of bananas?

Respuesta :

lillyrenae80 lillyrenae80
  • 19-11-2020

Answer:

1.47

Step-by-step explanation:

it will be 1.47 for three pounds

Answer Link
jaretzone jaretzone
  • 19-11-2020
I think you just times .49 times 3 and equals 1.47
Answer Link

Otras preguntas

Great uses 3 ounces of pasta to make 3/4 of a serving of pasta. How many ounces of pasta are there per serving?
theo had a balance of -$4 in his savings account. After making a deposit, he has $25 in his account. What is the overall change in his account?
the quotient of a number and 6 minus 3 is 1
Is 9 greater than 2 , so 7.09 is greater than 7.2
what is 10 times as much as 0.5
What is 12 divided by 9.00?
describe two games that are typical of the Gaucho games
In which situation is a historian using a secondary source to learn about U.S. president Bill Clinton?
What was the main reason for other countries' growing need for American colonial goods? They needed raw materials to trade for slaves from Africa. American trad
The weather pattern of a place over time