alexiasofiabts
alexiasofiabts alexiasofiabts
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. Wittmer is traveling to New Jersey for the holidays. She filled up her tank with 28 gallons of gas for $145.89. What is the unit price of the gas?

Respuesta :

stephaniedavilamarti
stephaniedavilamarti stephaniedavilamarti
  • 19-11-2020

Answer:$5.21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Daniel has a beginning balance of $675 in his checking account. He writes two checks for $530 and $200. He has a deposit of $340 and an overdraft fee of $29.
what does the use of eclipse indicate in a piece of writingA- missing words in a quotationB- a statement made with great emotionC- an upcoming questionD- an err
the chart below shows the three main types of plant tissues and associated
Tony wants to use his savings at the end of march to buy video games. the game cost $35.75 each. how many games can tony buy?
Classify the numbers some numbers may belong to one box 27 45 54 72 81 84. divisible by 5 and 9. divisible by 3 and 9. divisible by 2 and 6
write the equation of a horizontal line passing through (-3,5) Show work.
What amendment protected the colonists?
What are the factors of eight?
Were women respected in acient egypt
Mario is cutting loaves of bread into slices each loaf of bread is 15 centimeters tall, 15 centimeters wide, and 30 centimeters long each slice is a square