HELP ME PLEASE!!!!

Star Market is selling containers. They are charging $28 for a set of 16 pieces. What is the price per piece?

Respuesta :

Answer:

$1.75

Step-by-step explanation:

Divide 28$ by 16 pieces for 1.75 a piece

Answer: $1.75

28/16=1.75