kiing1234 kiing1234
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 ice cream cones cost $8.25 dollars how mush d 2 ice cream cones cost

Respuesta :

tremfacey
tremfacey tremfacey
  • 20-11-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

$8.25/3=2.75

2.75=1 ice cream cone

2 ice cream cones=2.75+2.75

2 ice cream cones=5.50

your welcome

Answer Link

Otras preguntas

find the value of given expression !![tex] \sqrt{45 \times 2 - {3}^{2} } [/tex]​
The Battle of Britain in 1940 was the largest air battle ever in History? True or false
What is the meaning of fervor and why is it important?
To determine the rate of fermentation I will ?
The shop closes ______2:00 pm * on before at later
discuss how ethical dimensions enhance social harmony in the society​
the welcome screen of the program 123D consists of ___ -3 elements -4 elements -5 elements -6 elements
I need help please!!!!!!!!
If you slow the motion of water molecules down, they are more likely to become A) a gas B) hotter O colder D absorbed
The Great Gatsby: What does this QUOTE means?