manermichael1 manermichael1
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Question 2:
A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions.

Pounds

5

15

Cost ($)

0.70

3.50

7

Apples cost $
per pound.

Respuesta :

jairba123456789 jairba123456789
  • 20-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

First you gotta divide 3.50 ÷5 = 0.70. 0.70 cents is what one pound of apples cost

Answer Link

Otras preguntas

156 divided by 3 with remaining
PLZZZ HELPPP!! THIS IS TIMEDDD!!!! *look at picture* A ABC is a dilation of A JHG centered at the origin. Find the scale factor of the dilation. A. 3 B. 4
what does the splitting of light into component colours through a prism indicate about the composition of sunlight?
Who are hate crimes being committed against in the United States? Who are committing these hate crimes? I give Brainliest! Please no links
Find the volume of the cone. 12 cm r = 8 cm V = [?] cm3 Round to the nearest tenth. Enter
1. What is the main role of financial system?​
BRAINLIEST! hello please help i’ll give brainliest
what is the meaning behind the poam remeber by joy harijo
who did Priscilla bring with her to the park​
30 points! how many students are expected to wear boots?