nicolespano27 nicolespano27
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate $8.99 for 8 lbs

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 20-11-2020

Answer:

$1.12

Step-by-step explanation:

Divide.

8.99 / 8 = 1.12375

Round to the nearest cent if necessary.

1.12375 → 1.12

Best of Luck!

Answer Link

Otras preguntas

Solve this system of equations: y = x2 – 3x + 12 y = –2x + 14 What are the solutions ?
Mr. Fry is building a fence around his pool. •Length of the fence is 60 feet. •Width of the fence is 30 feet. How many yards of fence will Mr. Fry build? A)
what is biotechnology
Give example of ways people can reduce waste and conserve natural resources.
Mr Taylor brought back 180 Euros to the UK. The exchange rate was €1.2 to £1. How much did he get in £ sterling?
Write the TWO object pronouns (lowercase and separated with a space) that would correctly complete each sentence. Ellas muestran las blusas a ti. Ellas _____ m
The same amount of principal is invested in different accounts earning the same interest rate. Which of the following accounts would have the greatest accumulat
Veterans appreciate our gratitude but what they need most is our help Which word is most helpful in determining the meaning of the word persuade? A. veterans
help me below please 20 POINTS !!!!!!!
A wave traveling at 230 m/sec has a wavelength of 2.1 meters. What is the frequency of the wave?