nicolespano27 nicolespano27
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth

Respuesta :

PunIntended
PunIntended PunIntended
  • 20-11-2020

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

Answer Link

Otras preguntas

What is another name for the Age of Reason? A. enlightenment B. humanism C. reformation D. renaissance I think it is A
8x-28=44 what is. The value of the x?
Why was the battle of Trenton so important?
on a test Selena answered 26 out of 30 question correctly .what portion of her answer was correct
Help I don't get how to do this it's due tomorrow !
What is the most accurate estimation of 65+77
Write about a financial decision you have made recently. What was the main benefit of making that decision? Describe two opportunity costs as a result of making
What's the percent of change for 30 to 90
Suppose you stir a little baking soda into water until the water looks clear again. How could you prove to someone that the clear material is a solution, not a
The idea of "natural rights" means that