hiiiloveusomuch67 hiiiloveusomuch67
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost

Respuesta :

rachelleamaze25
rachelleamaze25 rachelleamaze25
  • 20-11-2020

Answer:

Each book cost $29.00

Step-by-step explanation:

$277-$16=$261.00

$261÷ 9= $29.00

Therefore each book costed $29.00

I hope this helps in any way.

Answer Link

Otras preguntas

In what science did Dr. Linus Pauling win a Nobel Prize? Astronomy Physics Kinesiology Chemistry
What pledge do we make to our country? ​
Physics vectors component
Marlene rides her bike at a rate of 16 miles per hour. The time in hours that she rides is represented by the variable t, and the distance she rides is represen
A ball is moving up a hill at 20 meters per second, and is decelerating at a uniform rate of 2 meters per second squared. What is its velocity after 5 seconds?
Which of the following choices distinguishes an oxbow lake from a deep meander? (1 point) A: A deep meander forms over soft rocks that are easily eroded. An oxb
What is vitruvian man? a. one of leonardo’s inventions of a machine man b. world renowned drawing of the correct human proportions c. another name for leonardo
100 points for correct awnser
A line passes through the points (-5,-6) (-4,-4) write An equation for the line in point slope form
Imagine you are a recipient, having a transplant received to you. Write a letter to a donor family to thank them