ilopez9 ilopez9
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marcos sees a cake advertised as $15 or 2 for $25. What is the difference of the unit rate?
A. 2.50
B. 4.25
C. 10
D. 13
PLEASE HELLP ME FAST

Respuesta :

Grouse57447
Grouse57447 Grouse57447
  • 03-12-2020

Answer:

A. 2.50

Step-by-step explanation:

25 ÷ 2 = 12.5

15 - 12.5 = 2.50

Answer Link

Otras preguntas

Ned weighs 1.5 times as much as Jill and Tom weighs 15 kilograms more than Jill. If their combined weight is 190 kilograms, how much does each person weigh?
What are the organelles of a cone cell?
What are the organelles of a cone cell?
Name four behaviors that animals must use to survive
2 m3 of soil containing 35% sand was mixed into 6 m3 of soil containing 15% sand. what is the sand content of the mixture?
What are the organelles of a cone cell?
I am a number between 500 and 600. My Ones digit is 5. My tens digit is the difference between my ones and hundreds digits. Who am i
Name four behaviors that animals must use to survive
Caitlyn did 6/7 of the problems on her math correctly and 4 incorrectly. She did all the problems. How many were there?
Name four behaviors that animals must use to survive