marcosbuestan marcosbuestan
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

The entry price for an adult is $10 and the ratio between the prices for adults and children is 5:4. How much is the cost for a child?
A) $10 B) $4 C) $8

Respuesta :

alexa519 alexa519
  • 20-11-2020

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

[tex]5:4\\10:?\\5*2=10\\4*2=8\\10:8[/tex]

Have an amazing day!! <3

Answer Link
hahaimadvanced
hahaimadvanced hahaimadvanced
  • 20-11-2020

Answer:

C - 8

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An HTML that allows you to jump to new location when you click or tap it.A. VideoB. ImagesC. LinksD. Wedsite​
Math help plese aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Geometry please help me
BIBLE The other officials in Darius's kingdom were jealous of Daniel because he prayed to his God. TrueFalse
Humans have been choosing desired traits of livestock and pets for centuries by breeding organisms that they choose with the traits they desire. This process is
Can congress override a presidential executive order.
If 7 notepads cost $4.55, what is the unit price of the notepads?​
Who conquered the kingdom of the vandals and alans in the vandalic war.
Could someone help? The question is below.
I’m not sure what to put and I been on this question for a minute?!!