ameliadosmilnueve
ameliadosmilnueve ameliadosmilnueve
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for the meat?

Respuesta :

tastetester0585
tastetester0585 tastetester0585
  • 20-11-2020

Answer:

$1.60 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I desperately need help with this please help. (Yes I’m bad at math)
Estimate: 89)364 A 4 B 270 10 D 450
I need help with these question Thank you
heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy (got to match my vibe to answer)
find the mean median mode, round to the neaerest tenth. 60,70,75,78,80,80,83,85,87,90.90,90,90,93,95,95,98,100.
What is the slope of the line y 5 X-5?
Nadie comprar el retrato porque fue demasiado caro. (A) puso (B) pudo (C) tuvo (D) estuvo
How long does it take for your muscle to relax and receive the full benefit of the stretch?A. 10 secondsB. 5 secondsC. 1 minuteD. No time​
Which is true about Ghana today? Its economy continues to be dependent on cocoa. Its government continues to be ruled by the military. Few efforts have been mad
David comes into the emergency room late at night with a cut that will not stop bleeding. His mother, Rose, is worried that he has a bleeding disorder, just lik