8matthews 8matthews
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

If dog food costs $6.00 for 20 pounds, what would be the cost for 15 pounds?

Respuesta :

getyomoneybad
getyomoneybad getyomoneybad
  • 20-11-2020

Answer: $4.50

explanation: find the unit rate: 6/20=0.3

find the cost for 15: 0.3x15=4.5

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
Kyle wants to find the equation of the line that passes through the points (1, –7) and (–1, 1) . Which set of calculations will help Kyle find the equation of t
I need help on this question.
(02.08 LC) Unless the storms pass, the game is likely to be rescheduled on another day. In this sentence, what type of connection word is "unless"? (5 points)
How can I make this exercise?? Please Help
I need help with this asap please :D
Which statement describes one change that occurred in Europe during and after the Crusades? A. Commerce, once based on money, began to rely more heavily on ba
What is the equation in point−slope form of the line passing through (−2, −5) and (2, 3)?
. How did national rivalries and the search for wealth shape the founding of Jamestown and the growth of Virginia? Write your response in a paragraph.
In at least 150 words, compare and contrast the roles of men and women in Igbo society as described in Achebe’s Things Fall Apart. Use evidence from the text to