domenic1224
domenic1224 domenic1224
  • 20-11-2020
  • Mathematics
contestada

$3.29 for 9.25 ounces


How much is it per ounce?

Respuesta :

jjcoop619 jjcoop619
  • 20-11-2020

Answer:

About $0.36 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link
gufeliz1965
gufeliz1965 gufeliz1965
  • 20-11-2020

Set up a proportion.

Let p = price per ounce

3.29/p = 9.25 ounces/(1 ounce)

9.25p = 3.29

p = 3.29 ÷ 9.25

p = 0.3556756757

We can say 35 cents per ounce or 36 cents per ounce if rounded to 2 decimal places.

Answer Link

Otras preguntas

Jerry's softball team is made up of 23 players, and 11 of them are boys. on the team, what is the ratio of girls to boys?
How many nonmetals are there in the periodic table?
mike goes grocery shopping for baby food for his young daughter. he has a coupon for a popular brand, but as he’s rounding the end of the aisle he sees a displa
The length of a rectangle is six times its width. If the perimeter of the rectangle is 140 yd , find its area.
which note or notes are equal to two eighth notes
what functions are local governments responsible for meeting?
True or false question Because they are more complex, many-called organisms cannot reproduce asexually
According to edward abbey, what must happen before the land around glen canyon can return to its natural state?
Need help on number 19
who made up the top group of plato's ideal goverment