gangsavagekid11 gangsavagekid11
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada



Acme is selling a 6 pound turkey for $25.50.
Write the rate
What is the unit rate

Respuesta :

meadowsbianca19
meadowsbianca19 meadowsbianca19
  • 21-11-2020

Answer:

$4.25 each pound

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you want to divide the price by the pound

25.50 / 6 = 4.25

Therefore it's $4.25 each pound which is the unit rate

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following equation: 5.3a - 7.9 = 2.6a + 2.9
The Tet Offensive and The South Vietnamese government led to growth in the anti-war movement in the US. Explain how
if 26-x = x is a true sentence, the value of x is​
If tanA=a then find sin4A-2sin2A/ sin4A+2sin2A​
How can you protect yourself from lightning?
What is the additive inverse of 34-1.5d
what is bushfire..???​
3/p - 13 = -25 A.–45 B.–32 C.101 1\3 D.–27
A rectangular block of mass 30 kg measures 0.1 m by 0.4 m by 1.5 m.A) Calculate the weight of the block.​
given the information in the diagram and the table how long is the wire that supports the tower