hilol12342 hilol12342
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

Amy can buy an 5-pound bag of dog food for $7.40 or
a 4-pound bag of dog food for $5.48. Which is the
better buy?

Respuesta :

reynaldoquito reynaldoquito
  • 21-11-2020

Answer:

4-pound bag

Step-by-step explanation:

7.40/5 = 1.48

5.48/4 = 1.37

$1.37 is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

cual es el relato historico de miguel hidalgo para mi tarea plisss
A family is ready to buy a new computer to replace their 8-year-old machine. The old computer was a Macintosh, and they would like another. They don’t play many
Lithium has an atomic number of 3. how many electrons are there in the outermost (valence) shell?
The smell from a pot of stew wafts through the house because
Therapeutic corporation makes medical devices that are subject to extensive government regulation and undergo a rigorous premarket approval process. in a design
The smell from a pot of stew wafts through the house because
A plane traveled west for 4.0 hours and covered a distance of 4,400 kilometers. What was its velocity? 18,000 km/hr 1,800 km/hr, west 1,100 km/hr 1,100 km/hr, w
Why did rogue states become more prominent following the Soviet Union’s collapse?
What is the role of osteocytes, osteoblasts, and osteoclasts in bone repair? (please refer to the bone composition and repair video.)?
The library is located 1.8 miles west of Callie’s house. The grocery store is located 2.4 miles south of the library. What is the length of a straight line betw