Jonah goes to the store to buy three notebooks and four pencils. his total is $8.50. if the cost of one notebook is ten times the cost of one pencil, write and solve an algebraic equation to determine the cost of one notebook and pencil.

Respuesta :

Nvara
Let x = the cost of a pencil, let 10x=the cost of a notebook

8.50=4x+3(10x)
8.5=34x
x=.25

A pencil costs $0.25
A notebook costs $2.50 (.25*10) 
One notebook and one pencil= $2.75