Human0
Human0
16-10-2016
Mathematics
contestada
What is the unit rate for this?
Respuesta :
izaakrivera
izaakrivera
16-10-2016
.4 because if you divened it then you'll get your answer which is .4 for 40 cent per pound
Answer Link
Sumin
Sumin
16-10-2016
Note: To find how much it is for 1 pound.
Divide $2.00 by 5: 2/5 = $0.40/lb
$0 cents per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 34+ )
Otras preguntas
how do you say i am nearly very hungry for lunch in french
Which of the following best describes the Renaissance ? it was a rebellion against authority of the Catholic Church. there was an increased interest in the art
Create your own example of a mathematical phrase you might hear in the real world, and provide the translation for it. Be sure to identify what part of the phr
What determines whether a current carries warm or cold water?
how many grams are in 88.1 moles of magnesium?
what is the energy autotrophs use to make their own food?
7L would approximately equal how many gallons?
why might it be beneficial to have dead skin cells on the outermost layer of the epidermis?
how did the israelites record their Beliefs and history
The Jayden family eats at a restaurant that is having a 15% discount promotion. Their meal cost $78.65, and they leave a 20% tip. of the tip applies to the cost