nikisweb2000
nikisweb2000 nikisweb2000
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

Mckenzie bought 1.2 pounds of coffee for 11.82 what was cost of per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2016
first you divide 1.2 by its self because you need to get 1 pound. 1.2 / 1.2 = 1
now that you have one pound, you divide 11.82 by 1.2 = 9.85
Answer Link

Otras preguntas

What is the greatest negative integer
Machine part A must always be four inches smaller in diameter than machine part B's diameter. If machine part A's diameter is 16 inches and machine part B's dia
Rename the number 25,600 = how many hundreds?
How would using a number line to find the sum 2+5 be different from using a number line to find the sum -2+(-5)?
What is foreshadowing
Solve please thanks x+5= the square root of 7x+53
In what ways did the Nixon-era court continue to uphold reform efforts? In what ways was it more conservative than the Warren Court had been?
Suppose the probability of a student takes AP Calculus as is on the honor roll is 0.0035, and the probability that a student is on the honor roll is 0.23. Find
three everyday things that exist or occur because of science. Make sure you use examples
two data sets have the same mean. can you assume that the ranges of the two data sets are about the same? give an example to justify your answer.