mgscott29
mgscott29 mgscott29
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 12 oz bottle of Clean Green Dish soap is $1.09, while a 20 oz bottle cost $1.99. Which is the better buy?

Respuesta :

DerryDelaney
DerryDelaney DerryDelaney
  • 17-10-2016
12 oz = $1.09.
$1.09 divided by 12 = 0.09083.
20 oz = $1.99
$1.99 divided by 20 = 0.0995

The better buy is the 12 oz bottle because you pay less for the same amount. Because the $1.09 bottle was divided by 12, and the $1.99 was divided by 20, you get the amount each bottle costs if they only contained 1 oz. The better buy is the 12 oz bottle.
Answer Link
FTNatsuDragneel
FTNatsuDragneel FTNatsuDragneel
  • 17-10-2016
better buy will be the 12 oz dish soap.
Answer Link

Otras preguntas

30 points + Brainliest for correct answer.
Which phylum includes animals that lack tissues? A. Cnidaria B. Porifera C. Platyhelminthes D. Arthropoda E. Chordata
Why does Lincoln use the first person plural mode of address?
Can someone help me with my question? Thank you if ya did ;-;
C2H6 is an example of what? a)iron b)element. c)atom. d)compound
You are a newly elected member of the House of Representatives and a member of the party holding a minority of the seats  in the  chamber.  What
A sentence or assertion that something is or is not the case is known as a(n) . a.Premise b.Imperative c.Question d.Argument e.St
Help plz! Just say the letter of the answer
If (c) were f(k) = -3/k+2, what value of k would be excluded from the domain?
can someone please help me with questions 2,3,6?