deandrasilver12 deandrasilver12
  • 17-10-2016
  • Mathematics
contestada

at the local grocery store ,a 16-ounce bottle of apple juice costs$3.20 what is the cost of the apple juice

Respuesta :

annepoveromo annepoveromo
  • 17-10-2016
The cost of the bottle is $3.20 for a 16 oz bottle. You would take 3.20 and divide by 16. The answer is 20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

my dad is 40 miles away at work...if he leaves work at 6:24pm...and travels at an average of 43 miles per hour...what time is he at home? plz help
Modern designers preferred a clean, sparse look. Which 1929 design was inspired by ancient Egyptian folding chairs?
Solve each questions by taking square roots 1.k²=76 2.k²=16 3.x²=21 4.a²=40 5.x²+8=28 6.2n²=-144 7.-6m²=-414 8.7x²=-21 9.m²+7=88 10.-5x²=-500 11.-7n²=-448 12.-
Points A(-2, 4), B(1, 3), C(4, -1) and D form a parallelogram. What are the coordinates of D?
whats some examples onomatopoeia for tsunamis?
Julia has 4 gallons 2 quarts of water.Ally needs the same amount of water but only has 12 quarts.How much more water does Ally need?
if 15 is the fifth number in a series of five consecutive odd numbers what is the third number in the series ?What is the answer is 11 or 9 ?? I think it's 11.
Which of the following is a requirement for a population to be in Hardy-Weinberg equilibrium? A.Immigration must outpace emigration. B.One allele must provide a
what is wooden language?
What Is Catholic Theology?