Seudónimo Seudónimo
  • 18-10-2016
  • Mathematics
contestada

$140 for 18 ft squared. Find each unit rate

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-10-2016
You have an equation: 18 ft = $140.

To find the unit rate for 1 ft, divide both by 18: 18/18 ft = $140/18 = $7.78/1 ft.
Answer Link

Otras preguntas

what radian measure is equivalent to 160 degrees A.4pi/9 B.9pi/4 C.8pi/9 D.9pi/8
How do the speaker's interactions with the raven in Poe's "The Raven" change over the course of the poem? A. from cautious alarm to acceptance B. from startled
during literary analysis, the writer reads a work and then?
how is a cytoplasm related to a house part
Which operation should be performed first according to the order of operations? 87 – 25 + 39 • 8 + 31 + 10 A. 31 + 10 B. 87 – 25 C. 25 + 39 D. 39 • 8
Betty sold 27 out of the 90 quilts she Made what percent of her quilts did Betty sell
what three forms of government did rome have between 600 bc 44bc
A memoir describes past events, but it is not considered a historical document. Why?
how do you find the volume of an l block
Martha went to the movies. She purchased some $14 movie tickets and some $12 movie tickets. She purchased a total of 9 tickets for $114. How many of each type o