fjsmith7802 fjsmith7802
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Footlocker and Footaction are each having a sell on all of the latest name brand shoes. At Footlocker, you can get 2 pairs of Nikes for $69.98. At Footaction you can get 3 pair of shoes for $99.99 What is the unit cost for a pair of shoes at Footaction?

Respuesta :

malvincanyaegbunam
malvincanyaegbunam malvincanyaegbunam
  • 16-12-2020

Answer:33.33

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If more solvent is added to solution, the value of heat of solution a. Increases. b. Decreases. c. not affected. d. affected only
Simplify square root of 64/25
4. What was a cotton gin? In what industry did factories first develop?
Can someone please help :(
Here’s another one that I’m having trouble with
Which of the following BEST describes why civil war broke out between different ethnic and religious groups in Iraq? A. They disagreed about who should contro
Ruth and Juan Dimas would like yo borrow $2,600 for 90 days to pay their real estate tax. State savings and Loan charges 7.25 percent ordinary interest while se
Les magasins ________ à neuf heures. (ouvrir)
How did the experience in WWI change America?
Only 6 of the 75 trees in the park are at least 30 ft tall what percent of the trees are under 30 feet tall