eneydaorellana18 eneydaorellana18
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of bannas cost $1.5 What is the costant of this proportionly that relates the cost in dollars y,to the number of pounds of bannas X

Respuesta :

lbullins77
lbullins77 lbullins77
  • 16-12-2020

Answer:

.50 cents per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to solve -10p+9p=12
how is jrotc different today than 100 years ago ?
Which sentence uses a prepositional phrase correctly? When she had time, Cassie assisted with feeding and caring for the cats at the vet's office. Many caged ca
paul needs to buy 5/8 pounds of peanuts the scale s at the store. measures parts of a pound in sisteensths. what measure is equivalent to 5/8 pound
The bases of a prism are right triangles with side lengths 6 meters, 8 meters, and 10 meters. The height of the prism is 3 meters. What is the lateral area of t
The total number of flowers are 50. And the ratio from roses to daisies are 1:4. How many roses does she have?
Which of the following was a not a provision of the Clayton Antitrust Act? (A) Labor unions are subject to antitrust laws. (B) People may not sit on multiple bo
Which verb form correctly completes the sentence? Is the verb singular or plural? The players on both teams __________ to win. A. hopes, singular B. hop
The sum of andre and brandons scores on a math quiz is 180. Andre score is 2 times as much as 30 less than brandons score. Find each students quiz score
Is 7/9 greater then 8/9