milkyboy46 milkyboy46
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

pls help will give brainliest to best answer

pls help will give brainliest to best answer class=

Respuesta :

Xandatron
Xandatron Xandatron
  • 16-12-2020

Answer:

y=250x-4

Step-by-step explanation:

If y represents the amount of money made in a week, y=250.

If x represents the amount of cakes that are made, x=?

You make $250(y) a week, you then spend $4(x) per cake, this would make the equation:

y=250x-4

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer 12 is 10 more than
what is 4.110 in word form
Charlene takes the bus to work in the morning, then walks home for lunch, walks back to work, and finally walks home in the evening. The distance one way is 600
What three options did Kennedy's staff consider as a response to Soviet missiles headed to Cuba? Sink any Soviet transports. Take out all the missile sites. Att
Why did the ancient Roman government begin the "bread and circuses" program to keep the poor fed and entertained?
Hongwu followed the teachings of Confucius by helping the economy grow and by building chariots. by encouraging exploration. by allowing women to serve in gover
Explain the process for finding the product of two integers
As mentioned in the video, India relies on this technique to increase the production of crops. (1 point) pro-immigration laws complex systems of bartering advan
What would be a long term effect seen in 2014/15 of Belgian colonization of the Congo from the early 1900s to 1960?
What is a problem solving by following steps to draw a conclusion?