heardlaquanda74 heardlaquanda74
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mr . Jack sold 13 pounds of grapes at his grape stand . The grapes sold for 2.28 per pound .

How much did mr . Jack receive for the grapes he sold ?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 16-12-2020

Answer:

$29.64

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the unit price.

13 lb * $2.28/lb = $29.64

Answer Link

Otras preguntas

According to the Shannon Diversity Index, which of the five blocks above, with each containing 36 squares, would show the greatest diversity? The different shad
Which historical figure led a movement in India that was based on resisting colonialism with nonviolence?answer: Mahondas Gandhi (apex)
A rectangular prism has a base of 18 cm by 15 cm and a diagonal of 25 cm. Identify its height. Round to the nearest tenth. HELP PLEASE!
At the local outlet of a major grocery store, manager Maria Grimaldi has just authorized the markdown of a dozen large eggs by $0.35 a dozen. The regular price
Kalua and Anahi discussed a recent story they had read in an online news feed. Kalua said he was going to post a comment but decided not to when he realized he
Can someone please help me on this!!????
a circular pate has a diameter of 9 inches what is the area of the plate?​
memory is helped by​
What is a role of eubacteria in living systems
At a recent sporting event, a local beer distributor gave free beverage mugs to all adults with a paid admission. this is an example of: