xzayvionward123
xzayvionward123 xzayvionward123
  • 16-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use this unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

Respuesta :

russellali
russellali russellali
  • 16-12-2020

Answer: 4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

4% of ___ days is 56days
How did the divisions of the 1790s reflect the differences in philosophy that were at the heart of the debate over the Constitution?
Which are acceptable reasons for studying history? Choose all answers that are correct. A.It helps support common cultural understanding. B.It helps blur nati
According to the World Health Organization (WHO), AIDS is listed as the _______ main cause of global deaths. A. second B. fourth C. third D. eighth
What is one main differences between a president and a prime minister ?
Ram Mohun Roy tried to end all of the following except __________.
Which expressions are equal to 4 when x = 7 and y = 2? Choose all answers that are correct. A. x – y – 1 B. x – (6 ÷ y) C. xy – 8 D. x + y – 4
What is the role of the ozone? A. it protects earth's surface from dangerous radiations B. it reflects the sun's energy. C. it is the source of rain clouds D. i
How did the spread of Muslim rule most effect European leaders? they tolerated it they ignorned it they were understanding of it they were threatened by it
I really need help please the c/4 is a fraction 85+c/4=99