Seudónimo Seudónimo
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

help me plsss i need help

help me plsss i need help class=

Respuesta :

ilovechikenokay ilovechikenokay
  • 17-12-2020

Answer:

0.15¢

Step-by-step explanation:

divide 2.40 by 16 to get 0.15¢

Answer Link
mimiandalley
mimiandalley mimiandalley
  • 17-12-2020
Divide the ounces by the price to see the price per ounce for each item.
16/ 2.40= 6.67 cents an ounce
28/2.80= 10 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPPP MEEEEEEE
Directions: Use your notes to help you answer the multiple-choice questions below. Question 1 10 Which sentence uses the colon correctly? The tour guide told us
Which of the following is TRUE about igneous rocks?A. do not contain fossilsB. do not contain crystalsC. May contain layers​
is a The wire in a simple circuit which forms an unbroken pathway, allowing the electric charges to flow. A. switch B. insulator C. resistor D. conductor
(Filipino 5) Gawain 1Panuto:Basahn nang mabuti ang mga pangungusap sa ibaba.Isulat ang "O" Kung into at nagpapahayag m
Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
SOMEONE HELP ME WITH MY RECENT 3 QUESTIONS PLZ :)
What is your experience with public speaking? Check all that apply. I speak often when participating in group discussions. I enjoy speaking before groups of peo
Hi can somebody answer and explain this please
Help me pls What can happen when humans harvest plant and animal products extensively