camilaonlyacc01
camilaonlyacc01 camilaonlyacc01
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pairs of insulated gloves costs $52.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $ per pair of gloves.

Respuesta :

lanya0
lanya0 lanya0
  • 17-12-2020

Answer:

8.79

Step-by-step explanation:

all i did was just divide he 52.74 which was the price by 6 which was how many pairs there where

Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain how to figure this out?
Which of the following lines is parallel to x = 4? (2 points) 3y = 9 y = 4 x = 2 x = y
55:26 The first step for deriving the quadratic formula from the quadratic equation, 0 = ax2 + bx + c, is shown. Step 1: –c = ax2 + bx Which best explains or ju
Select the correct answer from each drop-down menu. ~look at picture~ The graph represents the piecewise function
PLEASE HELP In the diagram, AB is divided into equal parts. The coordinates of point A are ? and the coordinates of point I are ?
Number of emails received in one account every day from the day it was created until it was canceled: A. Sample B. Complete info
describe how cytokinesis differs between plant and animals
√9a^2 + √49b - a + √b a. 2b + 8 √a b. 2a - 8 √b c. 2a + 8 √b
True or False: El Salvador is ranked 85 of 188 on the Gender Equality Index.
What does "the balloon effect" describe? A. the failure of the Mexican government to stop the drug trade B. the continual changing of governments in South Ame