2vailidd 2vailidd
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a pack of 24 AA batteries for $13.20. What is the cost per battery?

Respuesta :

laurenmaycooper
laurenmaycooper laurenmaycooper
  • 17-12-2020
$13.20 divided by 24 is $0.55
so it is $0.55 per battery
Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-12-2020

Answer:

0.55 dollors

Step-by-step explanation:

13.20 divided by 24

=$0.55

Answer Link

Otras preguntas

What is a car’s acceleration if it increases its speed from 5 m/s to 20 m/s in 3 s?
As a review for Newton's Laws, my teacher has assigned my class to do an egg drop test. Does anyone have any tips on what to use? So far, my group has sponges,
why is methionine the first amino acid in every growing protein
Imagine that you are Atticus Finch writing a business letter to the judge to explain the reason you are appealing Tom's conviction. Following the format below,
Help ASAP BRAINLIEST OFFERED
Plz help me with this
Dr.Micheal prescribes 300 mg a day of medicine to a patent. Each pill has 15mg of medicine. How many pills will the patent need for 7 days
¿Qué le aconsejas a un amigo que come mucha comida mala para la salud? a) Comas alimentos con mucha fibra. b) Comas comida basura. c) Saltes comidas. d) Comas m
When inflation was expected to be high and it turns out to be low, wealth is redistributed from debtors to creditors. / true or false
Use any estimation strategy to calculate. 51.12 × 87.906