tycasteel tycasteel
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Katie can buy 2 lb of apples for $7. What is the unit rate for the apples?

Respuesta :

extraviginoliviaoil
extraviginoliviaoil extraviginoliviaoil
  • 17-12-2020

Answer:

$3.50 per lb of apples

Step-by-step explanation:

7/2 = 3.5

Answer Link
paytonray paytonray
  • 17-12-2020
3.5 per appleeeeeeeee have a good day
Answer Link

Otras preguntas

Provide 5 examples of perspectives from which you can speak.
Write 670,000,000 in scientific notation. 6.7 × 109 0.67 × 109 67 × 108 6.7 × 108
HELP ME OUT ASPPP YOU WILL GET BRAINEST AND 20 points
Difference between nomads and hunter-gatherers of ancient times
Which expression is equivalent to
If f(x) = 24x + 24, find the instantaneous rate of change of f(x) at x = 6
titanium has a density of 4.5g/cm find the volume of a 90g samplePLEASE HELP ME​
Paolo is competing in a mountain biking race, and he has to ride his bike down one of the steepest trails ever covered by a human being. To win, he needs to des
Dylon is 22 years old. When he was born in August of 1999, he was a chubby baby that was 10.5 pounds and 14.5 inches long. Every year, until he was 14, he grew
Consider this image of a bridge taken in the early 1900s. How does the image compare to what you read in “behold the brooklyn bridge”