adrianlangaster adrianlangaster
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 6 pounds of apples for $6.00. Tina wants to buy 2 pounds of apples. How much would 2 pounds of apples cost?

Respuesta :

810230
810230 810230
  • 17-12-2020

Answer:

$2.00 i think ???

Step-by-step explanation:

beat me up if it's wrong !

Answer Link
lupita0870
lupita0870 lupita0870
  • 17-12-2020

Answer: $2.00

Step-by-step explanation: each pound is $1.00

Answer Link

Otras preguntas

What European concept was foreign to the Native Americans? A. Justice B. Private land C. Trade D. Kinship
help please :) V74 V74
2) A circle has a diameter of 10 feet. What is the area of the circle, in square feet?
-2/3 divided by (-1/2)
If a 30​-foot tree casts an 18​-foot ​shadow, find the length of the shadow cast by a 27-foot tree.
Which of the following countries is one of the least densely populated in the world?
Name and explain two common misconceptions about drug addiction.
can someone please explain for question 4.a) only please
A hostel has food for 600students for 50 days. After 15 days, if 180 students leavethe hostel, how long will the food last?​
A 20.0 L container at 303 K holds a mixture of two gases with a total pressure of 5.00 atm. If there are 2.00 mol of Gas A in the mixture, how many moles of Gas