camvillalobos
camvillalobos camvillalobos
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

Justin brought a 20 pounds pumpkins for $9.80. How much did he pay per pound?

Respuesta :

mooseloveme
mooseloveme mooseloveme
  • 20-10-2016
49 cents a pound I hope this is helpful
Answer Link
yashp99
yashp99 yashp99
  • 20-10-2016
20lb/9.78=49 cents a pound
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system by adding or subtracting. (3x +y =6 3x - 2y=-3 The solution of the system is
Letter to your friend mentioning all your experience in your new school​
Use the gcf and the distributive property to express the sum as a product 18+27
54:37 Read the stanza from "Sonnet in Primary Colors" by Rita Dove. Read the underlined phrase. What is the most likely reason the poet includes this metaphor?
What type of epithelium is associated with goblet cells?: wered of O a. Pseudostratified epithelium. O b. Simple cuboidal epithelium. estion O c. Simple columna
Evaluate for f ^-2 for f = 3 and g = 27 .
Causes of deficiency and deprivation during childhood​
lengths of two sides of a triangle are 6cm and 10cm. the two whole numbers between which the length of third side lie is​
When people living on hills put in concrete barriers, plywood fencing, and drainage pipes, they are trying ______________________
PLZ HELP!! NEED QUICKLY!! Given: ∆ABC ≅ ∆DEF. Find DF and m∠B.