gabriellajames gabriellajames
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

the unit price is $2.50

Varna buys a package of ground beef for +7.50 at the same unit
price. What is the weight of the package?

Respuesta :

clauchih87
clauchih87 clauchih87
  • 17-12-2020

Answer:

The answer is 3.

Step-by-step explanation:

If you divide 7.50 by 2.50, you get 3. Hope this helps! And have an amazing day!

Answer Link
lovelyindiex2
lovelyindiex2 lovelyindiex2
  • 17-12-2020
the answer is 3. The weight of the package is 3 because if you divide 7.50 and 2.50 you get 3..
Answer Link

Otras preguntas

how does the polarity affect water molecules
leona has 4 nickles,6 pennies, 4 dimes, and 2 quarter in a change purse.Leona lets her little sister pick a coin at random.if daisy is equally likely to pick e
20 points! Is the underlined clause independent or subordinate? I read a novel until the guests arrived.                                              A.
why did nationalism spread throughout Europe ?
The poster below was created in the 1940s: Which event does this poster want Americans to avenge?
Which sentence does not contain any errors in punctuation or capitalization? A. A lifeguard yelled "Slow down!" B. A lifeguard yelled, "Slow down"! C. A lifegua
If 60 marks is 40% what is full marks
Only about 10 percent of the energy in an organism is passed on to the next level of a food chain. Look at this food chain: grass → rabbit → hawk What percentag
____ waves occur when the motion o the medium is parallel to the direction of the wave...
The U.S.-installed government in Afghanistan is considered by most political analysts to be