lyric1026
lyric1026 lyric1026
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for the cost of each energy drink if 5 energy drinks cost $15

$3 per energy drink
$5 per energy drink
$5.50 per energy drink
$75 per energy drink

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-12-2020
Answer: 3 per energy drink


Explanation: 15/3 is 5 so it would be 5 dollars have a nice day (:
Answer Link

Otras preguntas

Of the 200 packages of bagels sold 15 of them are sesame seed bagels what percent of the bagel packages sold are sesame seed bagels
Estimate With Percents 21% Of 82
Sue has a picture that is 7 1/2 inches across and 8 inches long. She wants to put a border that is 1 1/4 around the picture. What is the new perimeter of the pi
why does surface area of a reactant influence the rate of the reaction?
In the compound KHSO4, there is an ionic bond between the 1) KH+ and SO42– ions 2) KHSO3+ and O2– ions 3) K+ and HS– ions 4) K+ and HSO4– ions.
Information about African American inventor solomon harper
who said this "e=mc2
If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?
How to solve number 21 :/
For a human baby to be born a boy he must receive A. an X chromosome from the father. B. a Y chromosome from the mother. C. a Y chromosome from the father. D. b