mardynaneedanswers
mardynaneedanswers mardynaneedanswers
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-12-2020

Answer:

$6.50 per 1 box

Step-by-step explanation:

$91.00 ÷  14 boxes = $6.50 per 1 box

Check Work:

$6.50 x 14 boxes = $91.00

Answer Link

Otras preguntas

Work out the following quantities A, half of 12=........ B,third of 30..... C, 3/4 of 60 = D, quarter of 24= E, 1/4 of 44= F,2/3 of 6 =
Any names of animals that start in letter "N"? any names of animals that start in letter "N"
which domain do humans belong to
The table below shows the heights of several books. Jean stacks a dictionary on top of her novel. How high is the stack of the two books? Books:Novel,Dictionary
When did the middle ages start and end? Okay so im doing a project on the european middle ages and im just not sure when it starts or ends....
how is the blue headed vireo adapted to the mountain habitat?
Describe a real world situation in which a data set has two data values with a mean absolute deviation equal to 5 units.
Information Which belief system was the basis for the civil service exams given during the Han, Tang, and Song dynasties?
rodrigo filled up his tank with 10 gallons of gas, which cost him $45.00. how much did he pay per gallom of gas? explanation please
Which age range has the highest rate of poverty