mardynaneedanswers
mardynaneedanswers mardynaneedanswers
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

14 boxes of candles were sold for $91.00 what is the cost of 1 box?​

Respuesta :

emilypdouglas emilypdouglas
  • 17-12-2020

Answer:$6.50

Step-by-step explanation:

if you divide 91 by 14 you get 6.5 which makes one candle $6.50

Answer Link

Otras preguntas

During the reign of which english monarch did england become a major imperial power and rival of spain in europe and the world? queen elizabeth i king edward
Why does islamic art feature repetitive patterns?
Find the ratio of the cost of materials $8,000 to the total cost of remodeling $ 28,000
T and s are named co-primary beneficiaries on a $500,000 accidental death and dismemberment policy insuring their father. their mother was named contingent bene
What is the most common form of the individual movement in a suite? a. rondo b. binary c. sonata d. variations?
A large jar is filled with jelly beans of different colors. there are 40 black, 24 red, 12 green, 24 orange, and 20 clear ones. we select one candy from the ja
Why would school implement the healthier us school challenge
50 points if you can solve!!!!!!!!!!!!! ~URGENT~ The function f(x) varies directly with x and f(x)=3 when x=12. What is the value of f(x) when x=40? ___________
Which scatterplot shows no correlation?
The first Thanksgiving was held in 1621 and celebrated a. the end of the Pequot War. b. the establishment of the first English colony. c. the return of Squanto