SavannahTopaz
SavannahTopaz SavannahTopaz
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

Last week, Chen bought 4 and 1/5 gallons of gas at $2.25 per gallon.

What was total cost?

Enter your answer in the box.

$???

Respuesta :

maevede maevede
  • 17-12-2020
$10.13

4 1/2=4.5
4.5x2.25=10.125
10.125 rounds to 10.13
Answer Link
jessiepratap
jessiepratap jessiepratap
  • 19-12-2020
$2.25 x 4 gallons = $9

1/5 of $2.25 = $0.45

$9 + $0.45 = $9.45

the total cost was $9.45
Answer Link

Otras preguntas

g you slide a toy car to see the loop the loop physics. the radius of the loop 0.5 m. The acceleration of gravity what is the minimal height h you need to rele
The Bolsheviks under Vladimir Lenin understood that the key to gaining legitimacy after their coup was to achieve what first?
please help What is the impact of the North American Free Trade Agreement on Texas?
can any one help me with this?
Cara's muffin recipe calls for 1 1/4 cups of flour for the muffins and 3/4 cups of flour for the topping. If she makes 1/2 of the original recipe, how much flou
If θ is an angle in standard position and P(-2,6) is a point on the terminal side of θ, what is the value of sin θ?
PLS HELP ASAP I NEED THIS
Evaluate the effectiveness of Weldon's overall argument. How does she structure the text around her argument? Is she effective in building her case? Your answer
What are the consequences of NOT wearing a mask?
A stretch of highway has a 4% uphill grade. This means that the road rises 1 foot for every 25 feet of horizontal distance. The beginning of the highway (x = 0)